Apache · Czech Rep.
2
| Motor | M2S |
|---|---|
| Peak Power | 1300W |
| Peak Torque | 150Nm |
| Battery | 800Wh |
| Battery Type | Avinox 800Wh integrated |
| Removable | No |
| Travel F/R | 160/150mm |
| Frame | Carbon |
| Wheels | Mullet |
| Fork | FOX 38 |
| Rear Shock | FOX Float X |
| Drivetrain | SRAM mech |
| Brakes | SRAM Maven |
| Wheelset | DT Swiss |
| Dropper | Generic |
| Country | Czech Rep. |
Weight source: Not published
Notes: Mid-trim.
| Fork | FOX 38 | £700 |
|---|---|---|
| Rear Shock | FOX Float X | £380 |
| Drivetrain | SRAM mech | £450 |
| Brakes | SRAM Maven | £430 |
| Wheelset | DT Swiss | £500 |
| Dropper | Generic | £120 |
| Total | £2,580 |
Approximate aftermarket retail prices (GBP). The difference vs bike price reflects frame, motor, battery, and assembly.