Atherton · UK (Wales)
Build 1 (top)
| Motor | M2S |
|---|---|
| Peak Power | 1500W |
| Peak Torque | 150Nm |
| Battery | 700Wh |
| Battery Type | Avinox FP700 integrated |
| Removable | No |
| Travel F/R | 180/170mm |
| Frame | CNC alloy 7075 |
| Wheels | Mullet |
| Weight | 24kg / 52.9lb |
| Fork | FOX 38 Factory GRIP X2 |
| Rear Shock | FOX Float X Factory |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle T-Type AXS |
| Brakes | SRAM Maven Ultimate |
| Wheelset | DT Swiss carbon |
| Dropper | OneUp V3 |
| Country | UK (Wales) |
Weight source: athertonbikes.com (size 8)
Notes: Top-spec build details limited. Pricing assumed >£8,500. || Also: https://www.instagram.com/p/DUI2HEJDG0i/ (Key Specs presale) || Also: https://www.instagram.com/p/DUI2HEJDG0i/ (Key Specs presale)
| Fork | FOX 38 Factory GRIP X2 | £1,100 |
|---|---|---|
| Rear Shock | FOX Float X Factory | £560 |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle T-Type AXS | £1,450 |
| Brakes | SRAM Maven Ultimate | £490 |
| Wheelset | DT Swiss carbon | £1,100 |
| Dropper | OneUp V3 | £220 |
| Total | £4,920 |
Approximate aftermarket retail prices (GBP). The difference vs bike price reflects frame, motor, battery, and assembly.