Commencal · Andorra
RockShox
| Motor | M2S |
|---|---|
| Peak Power | 1300W |
| Peak Torque | 150Nm |
| Battery | 800Wh |
| Battery Type | Avinox 800Wh integrated (600Wh on S) |
| Removable | No |
| Travel F/R | 170/160mm |
| Frame | Alloy 6066 |
| Wheels | Mullet (29F/27.5R) |
| Weight | 26kg / 57.3lb |
| Fork | RockShox Zeb Ultimate 2027, 170mm, Charger 3.2 RC2 |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select 2027, 230x60mm |
| Drivetrain | SRAM Eagle 90 T-Type 12sp, 34T, 10-52T |
| Brakes | SRAM Maven Base 4-pot, 200mm HS2 |
| Wheelset | DT Swiss H1900 30mm |
| Dropper | OneUp V3 |
| Country | Andorra |
Weight source: commencal.com (57.32 lb, size M)
Notes: 2027 model year. DD-casing tires (MaxxGrip). Pure White colorway.
| Fork | RockShox Zeb Ultimate 2027, 170mm, Charger 3.2 RC2 | £950 |
|---|---|---|
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select 2027, 230x60mm | £320 |
| Drivetrain | SRAM Eagle 90 T-Type 12sp, 34T, 10-52T | £610 |
| Brakes | SRAM Maven Base 4-pot, 200mm HS2 | £290 |
| Wheelset | DT Swiss H1900 30mm | £320 |
| Dropper | OneUp V3 | £220 |
| Total | £2,710 |
Approximate aftermarket retail prices (GBP). The difference vs bike price reflects frame, motor, battery, and assembly.