Forbidden · Canada
Tier 2 (800Wh)
| Motor | M2S |
|---|---|
| Peak Power | 1300W |
| Peak Torque | 150Nm |
| Battery | 800Wh |
| Battery Type | Avinox 800Wh integrated |
| Removable | No |
| Travel F/R | 180/170mm |
| Frame | Carbon, Trifecta V2 high-pivot |
| Wheels | Mullet (29F/27.5R) |
| Fork | Fox 38 Factory, 180mm, GRIP X2 |
| Rear Shock | Fox Float X2 Factory |
| Drivetrain | SRAM GX T-Type AXS, 34T, 10-52T |
| Brakes | SRAM Maven Silver, Centerline rotors |
| Wheelset | Crankbrothers Alloy 2.0 31mm |
| Dropper | TranzX Reverse |
| Country | Canada |
Weight source: Not published
Notes: 168W charger included.
| Fork | Fox 38 Factory, 180mm, GRIP X2 | £1,100 |
|---|---|---|
| Rear Shock | Fox Float X2 Factory | £650 |
| Drivetrain | SRAM GX T-Type AXS, 34T, 10-52T | £990 |
| Brakes | SRAM Maven Silver, Centerline rotors | £430 |
| Wheelset | Crankbrothers Alloy 2.0 31mm | £500 |
| Dropper | TranzX Reverse | £120 |
| Total | £3,790 |
Approximate aftermarket retail prices (GBP). The difference vs bike price reflects frame, motor, battery, and assembly.