YT · Germany
Launch Edition
| Motor | M2S |
|---|---|
| Peak Power | 1300W |
| Peak Torque | 130Nm |
| Battery | 800Wh |
| Battery Type | Avinox 800Wh integrated |
| Removable | No |
| Travel F/R | 170/160mm |
| Frame | Hydroformed alloy |
| Wheels | Mullet |
| Fork | FOX Podium upside-down |
| Rear Shock | FOX Float X2 (custom-tuned) |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle Transmission AXS |
| Brakes | SRAM Maven 4-pot |
| Wheelset | DT Swiss HX1500 hybrid |
| Dropper | OneUp/RockShox |
| Country | Germany |
Weight source: ~24kg estimate (alloy)
Notes: 5 sizes (S-XXL). V4L kinematics. Alloy frame keeps cost down. || Also: https://www.instagram.com/p/DW6nv_VClIc/ (Avinox is here) || Also: https://www.instagram.com/p/DW6nv_VClIc/ (Avinox is here)
| Fork | FOX Podium upside-down | £1,750 |
|---|---|---|
| Rear Shock | FOX Float X2 (custom-tuned) | £650 |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle Transmission AXS | £1,450 |
| Brakes | SRAM Maven 4-pot | £430 |
| Wheelset | DT Swiss HX1500 hybrid | £900 |
| Dropper | OneUp/RockShox | £220 |
| Total | £5,400 |
Approximate aftermarket retail prices (GBP). The difference vs bike price reflects frame, motor, battery, and assembly.